Avanos’a Bahar Geldi, Kaz Yavruları Kızılırmak’a İndi

Avanos’a bahar geldi ve baharın renklerini yüzlere yansıtan güzellikler yaşanıyor. Avanos’un simgesi haline gelen kazlar yavrularıyla birlikte Kızılırmak’ta gezmeye başladı. Şu sıralar Avanos’ta, Kızılırmak üzerinde Taş Köprü yanında bulunan adada belediyemizin himayesi altında yaşayan kaz ve ördeklerin yeni çıkan yavruları, ırmak kenarında gezintiye çıkarak kendilerini göstermeye başladı.

Mart ayı sonlarında yumurtadan çıkan ve Nisan ayı başlarında yavrularını Kızılırmak’ta yüzdürmeye başlayan kazlar bu sene de aynı zaman diliminde yavrularıyla boy göstermeye başladı. Kızılırmak içerisinde anne kazlarla birlikte gezintiye çıkan yavrular, sevimli görüntüleriyle vatandaşların da ilgisini çekiyor.

Öğlen saatlerine doğru büyük kazlarla grup halinde gezintiye çıkan yavrular, kıyıda beslenerek ırmak içerisinde yüzme turları atıyor ve hayatı öğreniyorlar. Henüz akıntıya karşı durabilecek kadar güçlü olmayan yavrular zaman zaman zor anlar yaşasa da büyük kazların himayesi altında adadaki yaşam alanlarına dönüyor.

Yavru kazları gören vatandaşlar, bir taraftan onları görüntülerken bir taraftan da beslemek için ekmek atarak yavruları yakından görme fırsatı elde ediyorlar. Adada yumurta üzerinde yatan hala çok sayıda kaz var önümüzdeki iki hafta içinde birçok kaz yavrusu daha yaşam döngüsündeki yerini almış olacak. Avanos’a ise bu güzelliğin neşe ve mutluluğunu bir kez daha yaşamak kalacak.

          

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir