Şairler Sokağı

Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi işbirliğinde hayata geçen “Şairler Sokağı” projesi ile Orta Mahalle 201. Sokak, Avanos’un entelektüel ve sanatla iç içe olan yönüyle özdeşleşerek yeni bir kimlik kazandı.

Avanos’un usta sanatçılarının elinden sanatsal bir bakış açısıyla ve üç boyutlu formlar şeklinde biçimlendirilen heykellerle süslenen sokak, mekanı ziyaret eden konuklarına Türk Edebiyatının ustaları ile merhaba diyor.

Dr. Hacı Nuri Bey Konağı yanından başlayarak, Bayram Tepesine kadar uzanan “Şairler Sokağı”nda Türk Edebiyatına ve şiirine yön vermiş 26 ustanın heykel ve büstü yerleştirildi. Heykellerin yanlarına şair ve edebiyatçıların bilgilerinin yanı sıra eserlerinden küçük alıntılar içeren tabelalar yerleştirildi.

Kentin kültürel yaşamında ve sanatsal kimliğinde mimari ve heykel sanatlarının ortak buluşması olan “Şairler Sokağı”na tanıklık etmek isteyen vatandaşlarımız, Avanos’un eski sokak dokusu içerisinde Bayram Tepesine doğru tırmanırken şiir ve edebiyatla dolu zevkli bir yolculuk yapma imkanı bulacak. Bayram Tepesine ulaştığında ise, burada gerçekleştirilen peyzaj çalışması ile de Avanos’u nezih bir ortamda seyrederken oturma alanlarında oturarak soluk alacak.

                               

ŞAİRLER SOKAĞI ŞAİRLERİ
1) Bedri Rahmi EYÜBOĞLU
2) Cemal SÜREYA
3) Ahmet Hamdi TANPINAR
4) Cahit Sıtkı TARANCI
5) Ahmed ARİF
6) Orhan Veli KANIK
7) Tevfik FİKRET
8) Turgut UYAR
9) Necip Fazıl KISAKÜREK
10) Ümit Yaşar OĞUZCAN
11) Faruk Nafiz ÇAMLIBEL
12) Edip CANSEVER
13) Refik DURBAŞ
14) Behçet NECATİGİL
15) Sabahattin ALİ
16) Oktay Rifat HOROZCU
17) Yahya Kemal BEYATLI
18) Melih Cevdet ANDAY
19) Abdurrahman Cahit ZARİFOĞLU
20) Ahmet HAŞİM
21) Atilla İLHAN
22) Gülten AKIN
23) Ataol BEHRAMOĞLU
24) Can YÜCEL
25) Özdemir ASAF
26) Nazım Hikmet RAN

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir