Kelle Atma Geleneği Yaşatılıyor

5. Geleneksel Avanos Halk Şenlikleri kapsamında kelle atma yarışması düzenlendi.

Her hafta Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kurulan halk panayırında 4. hafta da geride kaldı. Her hafta birbirinden renkli etkinlik ve faaliyetlere ev sahipliği yapan şenlikte bu hafta unutulmaya yüz tutan bir gelenek genç nesillere aktarılmak üzere temsilen yaşatıldı.

Cumhuriyet meydanında bileğine ve gücüne güvenen gençlerin katılımıyla kelle atma yarışması düzenlendi. Geleneğin genç nesillere öğretilmesi ve aktarılması niyetiyle çocuklar için de yarışma düzenlendi. Çocuklar için hazırlanan içi sünger ile doldurulmuş inek kellesi maketi ile çocuklar da kıyasıya yarıştı. Çocuklar kelle atma oyununu çok sevdi. Yarışma sona erdikten sonrada uzun süre sıraya girerek kelle atma oyunu oynayan çocuklar bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yarışma için kumaştan yapılan kelle maketleri kullanıldı. İçi doldurularak ağırlaştırılan kelle maketlerini, 3 metreden başlayarak kademeli şekilde yükseltilen halat üzerinden aşırmaya çalışan yarışmacılar kıyasıya rekabet etti.

Yarışmaya büyükler kategorisinden 20 civarında yarışmacı katıldı. 5 metre yüksekliğe çıkartılan halattan kelleyi aşırmayı başaran Avanoslu Murat Yavuz yarışmanın birincisi olarak Belediye Başkanımız İsmet İnce tarafından cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

                                                         

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir